INTEGRAFARM

SÜRÜ YÖNETİMİ, ÇİFTLİK OTOMASYON ve ÜRÜN İZLENEBİLİRLİK SİSTEMLERİ

Tel: +90 216 599 0598 | Mail: bilgi@vetident.com
RFID Destekli Sürü Yönetim Sistemi Tahmini Maliyet HesaplayıcıReferanslarımız

BANVİT ’İN SEÇİMİ INTEGRAFARM OLDU"

BANVİT BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIKTA EN SON TEKNOLOJİ İLE ÜRETİM YAPIYOR

BANVİT, Avrupa bölgesinin önde gelen gıda üreticileri arasında yer alma vizyonuyla, sektöründe sürdürdüğü yatırımlara ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda kırmızı et üretimine de adım atan şirket, 2006 yılından bu yana Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük besi çiftliği ve kırmızı et entegrasyonunu kurma çalışmalarını sürdürüyor. BANVİT besi ve buzağı çiftliklerinde şu an yaklaşık 26.000 hayvan bulunurken, yatırımın tamamlanması öngörülen 2011 yılında bu sayının 48 bin başa ulaştırılması hedefleniyor. BANVİT, piliç, hindi ve ileri işlenmiş ürünler üretiminde olduğu gibi büyükbaş hayvancılıkta da dünya standartlarının üzerinde bir teknoloji ile üretim yapıyor.

 

Hayvan kimliklendirme ve çiftlik yönetim teknolojileri alanında hizmet veren Vetident Teknoloji tarafından 4 yıl süren AR-GE çalışması sonucu hazırlanan Integrafarm ÇİFTLİK OTOMASYON SİSTEMİ hayvanları elektronik küpe sayesinde takip ediyor. Tamamen Türkiye’de hazırlanan sistemde çiftliğe giren her hayvan, ‘elektronik küpe’lerle tanımlanarak kesim sonrasına kadar takip ediliyor. Çiftliklerde tüm işlemler yapıldığı anda RFID okuyuculu sistemler tarafından kaydediliyor. Bu bilgiler www.BANVİT.com adresindeki BANVİT İZLENEBİLİRLİK SİSTEMİ’ne aktarılarak piliç,hindi ve hazır ürünlerle birlikte internet sitesinde tüketicinin bilgisine sunulacak.

 

Sistem Nasıl Çalışıyor?

BANVİT bünyesindeki tüm çiftlikler birbiri ile entegre çalışıyor. İkiyüz’e yakın RFID okuyucu ile donatılan çiftliklerde hayvanların yemlenmelerinde, tartımlarında veya medikal uygulamalar esnasında RFID destekli terminallerle işlemler kaydediliyor. Halen geliştirilmekte olan ve tamamlandıktan sonra yem üretim ve dağıtımınında da tam otomasyona geçicek olan sistemde, mikserler ile hayvanların bulunduğu bölümleri ve yem hammaddeleri RFID etiketleri ile otomatik olarak tanımlanarak, alınacak yem miktarlarını, karışım oranlarını ve bölümlere dağıtılacak yem miktarlarını hazırlanan planlar doğrultusunda operatör paneline iletilerek yemlememin en doğru şekilde yapılması sağlanıyor. Bir gün içerisinde 20 bine yakın hayvana yapılan tüm işlemleri yöneten bu sistem ayrıca maliyet muhasebesi sistemini de içeriyor. Bu sayede hayvanın ortalama maliyeti yüksek doğrulukla hesaplanıyor.

 

Rakipsiz Bir Sistem

Vetident Teknoloji tarafından üretilen Integrafarm sistemi dünya üzerindeki benzer yazılım ve otomasyon sistemleri ile karşılaştırılıdığında büyükbaş hayvancılık et ve süt üretimi alanında barındırdığı özellikler ve entegrasyon imkanları ile rakipsiz bir ürün haline geldi. Şu anda İngilizce ve Türkçe olarak satışına başlanan Integrafarm her üreticinin ihtiyaçlarının ve kendine has bir yönetim sisteminin olduğu da göz önünde bulundurularak işletmecinin istekleri doğrultusunda özelleştirilerek kullanıma sunuluyor. Halihazırda süt üreticiler için bir modülü de bulunan sistem, hem nihai ürüne kattığı değerle hem de üreticiye sunduğu yüksek yönetim ve analiz yeteneği ile büyükbaş hayvancılık alanında çıtayı yükseltiyor.

 

 

ÖZDİLEK

Hayvancılık sektörünü uzun zamandır fizibilite çalışmalarıyla yakından inceleYEN ve hayvancılığın büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Özdilek, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 12 milyon dolar yatırımla büyükbaş hayvan çiftliğini kurdu ve çiftlik otomasyon, kaynak planlama ve yönetim sistemi olarak INTEGRAFARM'ı seçti.


Özdilek, yıllık kapasitesi 4 bin baş hayvan olacak çiftliğin kasım ayından itibaren faaliyete giren ve yılda 650 ton et üreteceklerini, bu yatırım sayesinde Özdilek marketlerinde satılan etlerin de Özdilek kalitesi ile INTEGRAFARM'ın sunmuş olduğu çiftliğin başından sonuna kadar izleme ve yönetim imkanlarından yararlanarak, INTEGRAFARM'ın yüksek verimliliği hedefleyen modüllerin tamamını kullanıyor. Bu sayede ÖZDİLEK halk sağlığına gösterdiği özeni INTEGRAFARM ile başarıyor.

Otomasyon Ekipmanları